Mis on Extra Virgin(Neitsi) oliiviõli

MIS ON EKSTRA – NEITSIOLIIVIÕLI

Oliiviõli on oliivi saadus, milles on säilinud vilja aroom, maitse, vitamiinid ja kasulikud omadused. Oliiviõli saadakse oliivide purustamise ja külmpressimise tulemusel ning seda võib tarbida naturaalsel, värskelt pressitud, kujul. Ekstra-neitsioliiviõli saadakse ainult oliivide esmasel külmpressimisel. Samuti pole see oma delikaatse maitse ning märkimisväärsete tervisele kasulike omadustega keemiliselt töödeldud ega rafineeritud.

Ekstra-neitsioliiviõli on kõrgeima kvaliteedistandardiga oliiviõli Euroopas.

Õli, mis pärineb oliivide esmasest külmpressimisest on saadud üksnes mehaaniliselt või füüsiliste vahendite abil ning on ekstraheeritud kasutamata kuumust ja kemikaale. Seda pole lubatud modifitseerida mitte ühelgi viisil peale pesemise, nõrutamise, tsentrifuugimise ja filtreerimise.

Ekstra-neitsioliiviõli, mis on kuni 0.8%-lise happelisusega (0.8 grammi 100 grammi kohta, oleiinhape), on kroonitud parima maitsega oliiviõliks. Mida vähem oliiviõli käideldakse ja mida lähemal on see oma naturaalsele olekule, seda parem on õli. Ainult siis, kui oliiviõli vastab kõigile eelnimetatud kriteeriumidele, saab seda nimetada ekstra-neitsioliiviõliks. Kindlasti ei tohi sellel olla maitse- või aroomivigu.

Ekstra-neitsioliiviõlil peaksid olema selged maitseomadused, mis oleksid sarnased viljale, millest see valmistatud on. Ekstra-neitsioliiviõlid erinevad üksteisest viljasordi, küpsuse, kasvupiirkonna ning ekstraheerimistehnika poolest. Need peaks olema mahedalt mahlaka maitsega, mõnikord ka meeldivalt mõrud.

EKSTRA-NEITSIOLIIVIÕLI OLULISED KEEMILISED KOOSTISOSAD

Oleiinhape on monoküllastumata omega-9 rasvhape. Üldiselt leidub oliiviõlis oleiinhapet rohkem kui teistes taimsetes rasvades (vahemikus 55-83%). Ekstra-neitsioliiviõlil omab tänu kõrgele oleiinhappe sisaldusele tugevamat vastupanu oksüdatsioonile, mis alandab kasulikke omadusi ja rikub maitset.

Vabad rasvhapped. Rahvusvahelise oliiviõlinõukogu (IOC) standarditele tuginedes, on vabade rasvhapete ülempiir ekstra-neitsioliiviõlis 0.8 g 100 g kohta. Soovitatav on madal rasvhapete sisaldus. Vabad rasvhapped peegeldavad oliivide seisukorda külmpressimise ajal. Mida kõrgem on nende sisaldus, seda ebakvaliteetsematest oliividest on õli valmistatud. Oliivide halb kvaliteet tuleneb näiteks kahjustustest, üleküpsemisest, putukainfektsioonidest, ülekuumenemisest tootmise ajal või liiga suurest vahest viljakoristuse ning külmpressimise vahel.

Peroksiidarv. Rahvusvahelise oliiviõlinõukogu standarditele tuginedes, on peroksiidarvu ülempiir ekstra-neitsioliiviõlis 20. Soovitatav on väga madal peroksiidarv. Küllastumata vabad rasvhapped reageerivad hapnikuga ning moodustavad peroksiide, mis tekitavad mitmeid ahelreaktsioone. Need reaktsioonid loovad omakorda lenduvaid aineid, mille tagajärjel saab õli kopitanud ja riknenud lõhna. Selliseid ahelreaktsioone kiirendavad kõrge temperatuur, valgus ja kokkupuude hapnikuga.

Polüfenoolide kogus. Polüfenoolid on antioksüdantide rühm, mida leidub mitmetes toiduainetes. Ekstra-neitsioliiviõlis leiduvad polüfenoolid (nt. oleuropeiin, oleokantaal ja hüdroksütürosool) muudavad selle mõruks (piprale sarnane). Polüfenoolide standardvahemik on 80-220ppm. Kõik üle 220 loetakse kõrgeks. Hiljutised uuringud viitavad sellele, et sellised tugevatoimelised fenoolid on mitmete tervisele kasulike omadustega. Fenoolide arv väheneb aja möödudes ning ka kokkupuutel kuumuse, hapniku või valgusega. Värske, kvaliteetse ning suure polüfenoolisisaldusega oliiviõli tarbimine on ülioluline, kui soovitakse saada maksimaalset kasu tervisele.

KÕRGEIMA STANDARDI EKSTRA-NEITSIOLIIVIÕLI (ULTRA PREMIUM)

Väljaspool Euroopa Liitu jagatakse ekstra-neitsioliiviõlid sageli kahte alamkategooriasse: kõrgeima standardi ekstra-neitsioliiviõliks(Ultra Premium) ja ekstra-neitsioliiviõli. Euroopas kõrgeima standardi kategooriat aga ei eksisteeri.
Ultra Premium standard on  kasutusel peamiselt Ameerika Ühendriikides ja Austraalias. Ultra Premium standard ületab kõiki ekstra-neitsioliiviõli kategoorias olevaid standardeid. Vabade rasvhapete sisaldus ei või ületada 0.3% (0.3 grammi 100 grammi kohta, oleiinhape), oleiinhape monoküllastumata rasvad peavad ületama 65% (praegune IOC standard on 55%), peroksiidarv ei tohi ületada 9 mEq O2/kg (praegune IOC standard on 20), värskuse test (mõõdab nii DAG ja PPP sisaldust). Kõikidel Ultra Premium õlidel on polüfenoolide sisaldus alates 130 ppm.


MILLISED ON OLIIVIÕLI TERVISELE KASULIKUD OMADUSED?

  • Inimesed, kelle toidulaud sisaldab palju oliiviõli elavad kauem (Vahemere toit).
  • Kasu südamele. Oliiviõli aitab ennetada südame-veresoonkonna haiguseid, ateroskleroosi. On tõestatud, et oliiviõli takistab trombide moodustumist ja vereliistakute agregatsiooni. See alandab vere üldkolesterooli ja LDL-kolesteroolitaset, samuti parandab HDL- ja LDL- kolesterooli suhet.
  • Antioksüdeerivad omadused. Oliiviõli ennetab oksüdatiivset stressi. Selles on rohkesti antioksüdante nagu näiteks E-vitamiin, karotenoidid ja fenoolsed ühendid (hüdroksütürosool, oleuropeiin), mis kaitsevad keha vabade radikaalide ja vähi moodustumise eest.
  • Vähitekke ennetamine. Oliiviõlis on rohkesti monoküllastumata rasvu (oleiinhape), mis ennetavad kasvajate arenemist.
  • Vererõhu langetamine. Regulaarne oliiviõli tarbimine aitab parandada nii süstoolset (maksimum) kui ka diastoolset (miinimum) vererõhku.
  • Diabeedi ennetamine. Oliiviõli aitab hoida vere suhkrutaset kontrolli all ning takistab insuliiniresistentsust. Vähendades „halbu“ madala tihedusega lipoproteiine, parandab oliiviõli veresuhkru kontrolli ja suurendab insuliinitundlikkust.
  • Looduslik kaalulangetusvahend. Vähendab ülekaalulisust. Asendades küllastunud rasva oliiviõliga võib kaasneda nii märgatav kaalu- kui ka rasvaprotsendilangus. On tõestatud, et oliiviõlirikas dieet viib suurema ja pikaajalisema kaalulanguseni kui madala rasvasisaldusega dieet. See on paremini omistatav oma hea maitse tõttu ning on stiimul juurviljade söömiseks.
  • Immuunsüsteemi toetamine. Oliiviõli sisaldab suures koguses polüfenooli, mis on tuntud oma põletikuvastaste, antioksüdeerivate ja antikoagulantsete omaduste poolest. Need omadused kaitsevad inimest krooniliste degeneratiivsete haiguste, näiteks ateroskleroosi, diabeedi, käärsoolevähi, osteoporoosi, astma ja reumatoidartriidi vastu.
  • Positiivne mõju seedesüsteemile. Ekstra-neitsioliiviõli soodustab seedimist ja toitainete imendumist soolestikus ning stimuleerib lipiidide seedimist. Oliiviõli on soovituslik haiguste, näiteks kõhunäärme rikke, kroonilise pankreatiidi ja tsüstilise fibroosi korral.
  • Tuleb kasuks imetamisel. Ema veres olev E-vitamiin kontsentreeritakse rinnanäärmetes ja nii varustab ema imetamise ajal imikut E-vitamiiniga. Oliiviõlis leidub vastsündinud jaoks vajalik kogus rasvhappeid ning selle linool- ja linoleenhappe vahekord on sarnane rinnapiimale.
  • Ennetab luuhõrenemist (osteoporoos), mis suurendab luumurdude riski ja arendab kognitiivseid funktsioone vanematel inimestel.
  • Edendab naha tervist. Oliiviõli polüfenoolid koos A-, D-, K- ja E-vitamiinidega, pakuvad kaitset vabade radikaalide vastu. Kõik see on suureks abiks spetsiaaletes teraapiates, mis ravivad nahahaiguseid nagu akne, psoriaas ja seborroiline ekseem.

 

Pin It on Pinterest

Share This