Praadimine oliiviõliga

Avaleht / Praadimine oliiviõliga

Praadimine oliiviõliga

Praadimine on üks väheseid ühiseid omadusi kogu vahemere köögi piirkonnas, olgu selleks siis euroopa, aasia või aafrika. See on üks vanemaid meetodeid toidu valmistamiseks.

Hiljutised uuringud on näidanud, et praadimine on organismi füsioloogilisest vaatepunktist kasulik ning seetõttu on see laienenud ka nendesse piirkondadesse, kus see varem nii populaarne ei olnud. Suuresti sõltub praadimisel kasutatud õli tüübist see, kas toit lagundatakse maos kiiresti või võtab see rohkelt aega. Uuringud on näidanud, et kõhuhaiguste (gastriit, maohaavandid jm) ja oliiviõlis toidu praadimise vahel ei ole tuvastatavat suhet.

Oliiviõli on praadimiseks ideaalne. Õigetes tingimustes ning ülekuumutamata ei läbi see olulist struktuurimuutust ning säilitab muudest õlidest paremini toiteväärtust seejuures mitte ainult antioksüdantide vaid ka tänu oma kõrgele oleiinhappesisaldusele. Oliivõli kõrge suitsemise punkt (210ºC) on oluliselt kõrgem kui praadimiseks ideaalne temperatuur (180ºC). Rasvad, millel kriitiline temperatuuripunkt (nt mais ja või) on madalamal, murduvad sellel temperatuuril ning moodustavad mürgiseid aineid.
Teine eelis oliiviõli praadimiseks kasutamisel on asjaolu, et oliivõli moodustab toiduaine pinnale kooriku, mis takistab õli tungimist toitu ning parandab selle maitset. Oliiviõlis praetud toit on väiksema rasvasisaldusega kui toidud, mida on praetud teistes õlides, seetõttu sobib oliiviõli ka kaalust hoolivatele klientidele. Seega on oliiviõli kõige sobivam, kergem ja maitsvam vahend toiduainete praadimiseks.

Oliiviõlil on ka teisi eeliseid. Seda saab praadides korduvalt kasutada ning samuti suureneb ka kuumutades selle maht, mis tähendab et toidu valmistamiseks kulub seda vähem.

Oliiviõli seeduvus ei muutu ka pärast selle mitmekordset kasutamist.

Oliiviõli ei tohiks segada teiste rasvade ja taimeõlidega, samuti ei tohiks seda korduvkasutada rohkem kui 2-3 korda.

Õli peab praadimisel olema alati kuum; külma õli kasutades imab toid selle endasse. Toite praadides peaks õli pannil olema pigem rohkem. Kasutades vaid väikest kogust võib toit küpseda ebaühtlaselt.

Praadimistemperatuurid

Kuumutades on oliiviõli kõige stabiilsem rasvaine, mis tähendab, et see talub hästi kõrgeid temperatuure. Selle kõrge suitsemispunkt (210ºC) on kõrgemal kui praadimiseks ideaalne temperatuur (180ºC). Oliiviõli seeditavus ei muutu kuumutades isegi siis, kui seda on praadimiseks kasutatud mitmeid kordi.

Temperatuur Toidu tüüp
Keskmine (130 – 145° C) Kõrge veesisaldusega toidud: juurviljad, kartulid, puuviljad
Kuum (155 – 170° C) Taignasisaldusega toidud, paneeringud ja toidud, mille puhul on oluline kooriku teke
Kõrge (175 – 190° C) Kiirpraadimised, kala

Pin It on Pinterest