Oliiviõli kui ravim ja tervislik toit

Oliiviõli kui ravim ja tervislik toit

Oliiviõli kui ravim ja tervislik toit. Oliivid on inimkonna ajaloos tuntud kui ühed vanimad ja tervislikumad viljad, mida kasvatati ja söödi peamiselt Vahemere-äärsetes maades. Esimesed teated pressitud oliividest ehk oliiviõlist ulatuvad 7000 aasta taha. Sellest ajast peale on oliiviõli kui ravim ja tervislik toit olnud üheks kasulikumaks viljaks maailmas.

Kaitse südamehaiguste eest

Esimese külmpressi oliiviõli (neitsioliiviõli) on vähemalt 30 fenoolse ühendi (polüfenooli) allikas, mis on inimesele kasulikud ja keha poolt hästi omastatavad ning mida ei leidu teiste köögiviljade õlides. Peamised neist on hüdroksütürosool (moodustab umbes 90% oliivi polüfenoolide kogusest), oleuropeiin, oleokantaal ja türosool.

Hüdroksütürosooli peetakse üheks kõige kõrgemate antioksüdantsete omadustega vabade radikaalide püüdjaks taimeriigis. Oliivid ja oliiviõli on hüdroksütürosooli allikana tugev immuunsüsteemi tugevdaja looduslikul moel, kuna see ühend imendub organismis hästi ja on kõrge biosaadavusega.

Lisaks monoküllastumata rasvhapetele kaitsevad hüdroksütürosool ning selle derivaadid lipiide oksüdatiivse stressi eest. Kõrge hüdroksütürosooli  sisaldusega oliiviõli või toidulisandite tarbimine on parim viis tagada töökorras arterid, sest see aitab ennetada trombide teket, mis on üheks infarkti ja insuldi peamiseks riskiteguriks. Ateroskleroos ehk arterilubjastus on organismi üldhaigus, mille puhul arteriseina sisekihti hakkavad ladestuma lipiidid (kolesterool ja triglütseriidid) ja põletikulised rakud. Hüdroksütürosool kaitseb LDL-kolesterooli oksüdatiivsuse vastu, mida tuntakse kui ateroskleroosi peamist vallandajat.

Oliiviõli toime vererõhu alandajana on teada juba ammu. 2000-ndal aastal läbi viidud 6-kuuline uuring kõrge vererõhuga inimestel, kes olid polüküllastumata rasvhapete dieedil, näitas, et katsealustel kadus vajadus vererõhku alandavate medikamentide järele. Oliiviõlis on umbes 75%  polüküllastumata rasvhappeid. Katse käigus ei tuvastatud vererõhu alanemist monoküllastumata rasvhapete dieedil olnud inimestel.

 

Oliiviõli kaitsev toime avaldub vaid siis, kui 20 g (2 spl) oliiviõli kohta on hüdroksütürosooli ja selle derivaatide sisaldus vähemalt 5 mg. OliveHeart® õli  omab sellist polüfenoolide taset, see on kinnitatud ametlike uurimiskeskuste poolt. 100 g  Oliveheart® sisaldab lisaks polüfenoolidele 20 mg E-vitamiini, mis on 167% soovituslikust päevasest kogusest ehk RDA-st ning 100μg  A-vitamiini, mis on 25%  RDA-st.

Ka sportlastele on OliveHeart® õli kasulik. Hüdroksütürosool kaitseb muskleid reaktiivsete hapniku- ja lämmastikuosakeste (RHO ja RLO) tekke eest treeningu ajal. Laktaadi tootmine on treeningu ajal oluliselt vähenenud. Lihaste kokkutõmbumine on kaitstud radikaalide eest.

Hüdroksütürosoolil on suur tähtsus metaboolse sündroomi ennetamisel ning samuti on tõestatud tema vähivastane toime (viited artikli lõpus).

 

Nahahaiguste, sealhulgas PSORIAASI ravi

Oliivi polüfenoolid on võimelised vähendama ja pärssima põletikku ning ilma kõrvaltoimeteta leevendama nahahaigusi nagu dermatiit, ekseem ja psoriaas. Kombineerides hüdroksütürosooli vitamiinidega on saadud suurepäraseid tulemusi immuunsüsteemi talitluse parandamisel, psoriaasi sümptomite ja  nahaprobleemide leevendamisel ning naha vananemisvastases hoolduses,   samuti südame ja veresoonkonna haiguste eest kaitsmisel.

Uuenduslikus looduslikus toidulisandis Alyvium® on koondatud kõik need omadused. Alyvium® on kombinatsioon oliivi polüfenoolidest, A- vitamiinist, biotiinist ja riboflaviinist. See sisaldab spetsiifilisi oliivi antioksüdante: hüdroksütürosooli, oleuropeiini, türosooli ja verbaskosiide.
A-vitamiin toetab limaskesta uuenemist ja osaleb selle kaitses ning omab olulist rolli immuunsüsteemi normaalses talitluses. See on inimese jaoks elutähtis vitamiin, mida kasutatakse ka näiteks akne, ekseemi, psoriaasi ning põletuste raviks. Riboflaviin (B2-vitamiin) ja biotiin (H-vitamiin) aitavad hooldada nahka. Biotiin on üks peamistest vitamiinidest, mis osaleb süsivesikute, lipiidide ja aminohapete ainevahetuses. On teada, et biotiinipuudus põhjustab stressi, mille sümptomiteks on dermatiit või ekseem ja kuiv nahk.

ALYVIUM® on esimene suukaudne psoriaasiravim. Praegused tooted on lokaalsed steroididega kreemid ja fototeraapia. Vastupidiselt kortikosteroididele, mis võivad pikemas perspektiivis põhjustada probleeme, ei ole Alyvium®-il kõrvalmõjusid ja see on naturaalne. Taimsed kapslid sobivad ka veganitele ning on gluteenivabad. Toodet tuleks tarbida regulaarselt, et sümptomeid kontrolli all hoida. Nahahaigustele nagu psoriaas ja dermatiit, ei ole kindlat ravi. Ravitulemused ei ole iga patsiendi puhul sarnased ning võivad aja möödudes varieeruda.

Alyvium® toime on kliinilise uuringuga teaduslikult tõestatud. Uuring näitas, et 77%  patsientidest paranes naha seisukord 4–12 nädalaga.

Viited:

1.The Health Benefiting Mechanisms of Virgin Olive Oil Phenolic Compounds. http://www.mdpi.com/1420-3049/21/12/1734/htm

2. Hydroxytyrosol supplementation increases vitamin C levels in vivo. A human volunteer trial.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5219601/

3. Olive Oil and Reduced Need for Antihypertensive Medications. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10737284

4. Oxidative DNA Damage Is Prevented by Extracts of Olive Oil, Hydroxytyrosol, and Other Olive Phenolic Compounds in Human Blood Mononuclear Cells and HL60 Cells. http://jn.nutrition.org/content/138/8/1411.long

5. Naturally occurring hydroxytyrosol: synthesis and anticancer potential. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23244583

6. The α-Glucosidase and α-Amylase Enzyme Inhibitory of Hydroxytyrosol and Oleuropein. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26235001

7. Original Research: Hydroxytyrosol, an ingredient of olive oil, reduces triglyceride accumulation and promotes lipolysis in human primary visceral adipocytes during differentiation: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5027947/

8. Biological Activities of Phenolic Compounds Present in Virgin Olive Oil. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2852848/

9. Hydroxytyrosol in the Prevention of the Metabolic Syndrome and Related Disorders. http://www.mdpi.com/2072-6643/9/3/306/htm

10. Doktor F.Visioli arvukad uuringud. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=visioli+F,+hydroxytyrosol  

11. Alyvium® kliiniline uuring.https://biotageco.com/wp-content/uploads/2016/12/Alyvium-clinical-study-PharmaNutrition.pdf

Pin It on Pinterest

Share This